KROKZAKROKEM.wz.cz

RECENZE

Každý z nás si pamatuje hodně ze svého dětství a většina na tu dobu vzpomíná ráda. Seriál u nás začala ČT vysílat v době, kdy mi bylo zhruba 10-11 let a tak jsem vyrůstal s Al a Markem, prožíval podobné trampoty a není divu, že už tehdy jsem si seriál oblíbil. Postupem času bohužel zbývalo stále méně příležitostí seriál vidět a mnohé epizody jsem poprvé shlédl teprve při druhé repríze na Primě ;-) nebo dokonce až letos na PC.

Objektivně zhodnotit něco, co jste si zamilovali v minulosti a stále se na to rádi podíváte, je téměř nemožné, proto se budu spíše soustředit na tipy na jednotlivé epizody. Celý seriál by se dal rozdělit na tři základní "epochy" - v první by byla 1.-3. řada, ve druhé 4. a 5., a ve třetí 6. a 7. Za sebe musím přiznat, že nejraději mám tu první.

První řada je taková rozjezdová, jsme vtahováni do děje, děti se navzájem nijak nešetří a Cody vyvádí největší vylomeniny. Objevují se i první znaky sourozenecké spolupráce (kdy Al chrání Marka nebo Dana s Karen naopak pomáhají Al). Druhá řada (vyjma havajských epizod) je spolu se začátkem třetí asi nejlepší období vůbec, děj má říz a vtip. Záhada ztraceného deníku je pak vydařené finále.

Čtvrtá a pátá řada je takový předěl mezi prvním a posledním obdobím. Cody zde není příliš vtipný a v některých epizodách mi vyloženě vadí (moralizuje, objeví se jen aby udělal nějakou blbost, atd.), Mark a Al dospívají a vytrácejí se elementy, na kterých úspěšně stavěly první tři řady, přesto nelze říci, že by čtvrtá řada byla špatná, to v žádném případě, ba naopak, jen je jiná. Začátek čtvrté řady je velmi podobný závěru třetí, stejná věc se opakuje u páté. Narození Lilly nevidím negativně, péče o mimino často pomohla páté řadě, která ke konci byla slabá. Velký vliv měla přítomnost Flashe, stejně jako absence Codyho.

Poslední období se vyznačuje spíše problémy ve vztazích, ale dosahuje téměř stejné úrovně jako první. Jean-Luca vidím jako zajímvé zpestření, stejně jako Lilly přes poněkud kontroverzní posunutí jejího věku o 5 let. Jedinou kaňkou jsou poslední dvě epizody, které nejspíš jsou jen aby byly (byť 160. špatná není, ale doplatila na předchozí).